Picie alkoholu w ciąży - FASD/FAS

FASD /FAS
FASD to Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, czyli zaburzeń występujących u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży. FASD może wystąpić jedynie u dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży.
Najcięższym zaburzeniem jest Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS)
.

FASD charakteryzują m.in.:

• uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego
  • zaburzenia neurologiczne
  • opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego
  • zaburzenia zachowania
  • niedorozwój umysłowy nadpobudliwość ruchowa
  • wady rozwojowe

Dzieci z FASD mają trudności w funkcjonowaniu, które wynikają przede wszystkim z uszkodzenia mózgu, w związku z tym mogą mieć problemy z:

• uczeniem się
  • koncentracją uwagi
  • pamięcią i zdolnością do rozwiazywania problemów
  • koordynacja ruchową
  • zaburzeniami mowy
  • regulacja snu i czuwania
  • nadwrażliwością na bodźce sensoryczne
  • relacjami z ludźmi
  • przestrzeganiem norm społecznych

Niestety, nie jest możliwe całkowite wyleczenie, ponieważ nie da się usunąć poalkoholowych uszkodzeń organicznych układu nerwowego. Dzieci, a potem osoby dorosłe z FASD będą odczuwały trudności z tego powodu przez całe życie, jednak można poprawić ich zdrowie i funkcjonowanie poprzez odpowiednią terapię i leczenie, wspomaganie rozwoju poprzez indywidualnie dobrane do każdego dziecka działania terapeutyczne i rehabilitacyjne.

Należy pamiętać, że łożysko nie jest skuteczną barierą dla alkoholu. Cząsteczki alkoholu bez przeszkód przedostają się przez łożysko i docierają bezpośrednio do dziecka. Po ok. 30 minutach od momentu, gdy kobieta wypiła alkohol, jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo, jak we krwi matki. Dodatkowo, dziecko metabolizuje alkohol dwukrotnie dłużej niż matka z uwagi na niedojrzałość enzymatyczną wątroby. Dlatego przez znacznie dłuższy czas poddane jest destrukcyjnemu działaniu etanolu, zaburzającemu prawidłowy rozwój płodu przez wszystkie trzy trymestry ciąży.

Alkohol zawarty w piwie, winie, wódce, drinkach, likierach, cydrze jest taki sam i działa tak samo.

Z powodu spożycia alkoholu dochodzi do zmian strukturalnych w materiale rozrodczym męskim.
Mężczyźni, aby ich materiał rozrodczy, jakim są plemniki, był dobry, powinni zachowywać minimum trzymiesięczną abstynencję przed zapłodnieniem.
Można wtedy powiedzieć, że ich materiał genetyczny zregenerował się, picie alkoholu wpływa bowiem także na ilość plemników.

ZAPAMIĘTAJ:

każda ilość alkoholu w czasie ciąży jest ryzykiem dla prawidłowego rozwoju dziecka, NIE TRZEBA PIĆ RYZYKOWNIE CZY SZKODLIWIE, aby powodować ryzyko dla zdrowego rozwoju płodu.

• Jeśli planujesz ciążę, powinnaś przestać pić alkohol.
  • Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś natychmiast przestać pić alkohol.
  • Jeśli pijesz alkohol, nie powinnaś zachodzić w ciążę.
  • Jeśli masz problem z zaprzestaniem picia, to powinnaś zwrócić się do specjalisty terapii uzależnień.

Pamiętaj, że zaburzeniom prawidłowego rozwoju dziecka w życiu płodowym, będących efektem działania alkoholu, można w 100% zapobiec. Wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży!

www.ciazabezalkoholu.pl