Ułatwienia dostępu

Czy jest sposób by bliską uzależnioną osobę skłonić do leczenia?

Czy jest sposób by bliską uzależnioną osobę skłonić do leczenia?

Życie w bliskiej relacji lub w jednym domu z osobą uzależnioną jest pełne cierpienia i huśtawki nadziei i rozczarowań. Bliscy najczęściej dostrzegają problem o wiele szybciej niż sama osoba pochłonięta nałogiem. Usiłują przeciwdziałać, zniechęcać, nakłaniać, wywierać nacisk na ograniczenie alkoholu, rozstanie z nim lub leczenie. Jednak każdy, kto próbował namówić nałogowca do takich zmian wie, że spotyka się to z dużym i długotrwałym oporem.

Czy zatem istnieje jakaś sprawdzona recepta na namówienie osoby pozostającej w szponach nałogu do terapii i rozstania z używką czy problemowym nałogowym zachowaniem?

Profesjonalna pomoc psychologiczna dla bliskich osób uzależnionych

Życie z nałogowcem często oznacza przejmowanie odpowiedzialności za niego, za skutki jego nałogu i konieczność wytrzymania tego, na co się nie ma wpływu. Nałóg wpływa na sposób, w jaki bliscy funkcjonują, łapie ich w pewną pułapkę, którą zwie się współuzależnieniem. Specjaliści terapii uzależnień sformułowali ofertę terapeutyczną dla partnerek, żon, mężów, rodziców, dzieci, rodzeństwa itp. alkoholików, narkomanów, hazardzistów i innych nałogowców. Doświadczenie pokazuje, że przejście terapii współuzależnienia może być również początkiem zmiany w motywacji osoby uzależnionej do terapii. Nie jest to gwarancja - jest to szansa. Ostateczna decyzja bowiem zawsze należy do osoby w nałogu - czy zdecyduje się na trud rozstania z nim. Rodzina to system naczyń połączonych, zmiana sposobu myślenia, działania, podejmowanie różnych decyzji w nowy sposób przez ludzi otaczających nałogowca - nie raz spowodowała, że znacząco spadł komfort picia/ćpania/grania i na tyle zatrzęsła się ziemia pod nogami, że pojawił się zaczyn pod leczenie.

Dlaczego warto podjąć pomoc specjalistyczną i wzajemną, jeśli bliska osoba jest pogrążona w nałogu?
  • jego/jej nałóg demoluje Ciebie – nie wiemy czy uda się pomóc jemu/jej. Możesz pomóc sobie.
  • żeby zrozumieć nałóg i siłę jego oddziaływania na siebie i swoją rodzinę
  • rodzina to system naczyń połączonych, Twoja zmiana wpłynie też na Twoje dzieci

 

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH


Ustawa o wychowaniu w trzeźwości mówi, że osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego. Takie osoby mogą zostać zgłoszone do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. O zastosowaniu wobec osoby uzależnionej zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego stanowi Sąd Rejonowy.

Co to oznacza i kogo ta regulacja prawna dotyczy?
Jeśli pije ktoś, kto pod wpływem alkoholu awanturuje się, zakłóca spokój innym, jego picie wpływa destrukcyjnie na jego rodzinę, np. przepija pieniądze przeznaczone na życie, nie dba o swoje dzieci lub dba niewystarczająco - bo pije, to można taką osobę zgłosić na Komisję. Nie trzeba być rodziną takiej osoby, aby to zrobić - wystarczy po prostu, że ma się rozeznanie w tej sprawie, np. jest się sąsiadem, przyjacielem.

Kogo to nie dotyczy?
Osób, które piją "za swoje i na swoim", nie mają rodziny lub mają uregulowane zobowiązania wobec niej (np. regularnie płacą alimenty i widując się z dziećmi są trzeźwe) i zachowują spokój po spożyciu alkoholu.
Jeśli niepokoi Cię picie kogoś, kto niszczy się w ten sposób, ale nie czyni tym krzywdy nikomu poza sobą, jedyną drogą jest próba namówienia tej osoby na leczenie. Zobowiązanie jej nie ma tu podstaw prawnych. Żyjemy w demokracji. Nie jesteś w stanie uchronić kogoś przed nim samym. Jeśli ktoś decyduje się na picie destrukcyjne, a nie krzywdzi przy tym innych, nie ma takiego przepisu, aby można było zmieniać jego zachowanie siłą. Ma prawo do wyboru swojej drogi. Czasem trudno to zaakceptować, jeśli masz styczność z człowiekiem podejmującym taką decyzję.

Uzależnienie jest chorobą a nie przestępstwem i jak każda choroba może być leczone, a nie karane. To ogromna różnica, o jakiej zgłaszający kogoś bliskiego na Komisję często nie wiedzą.

 

Al-Anon

To spotkania ruchu samopomocowego dla partnerów osób uzależnionych. Tu możesz spotkać ludzi, którzy borykają się z problemem uzależnienia w rodzinie, skorzystać z doświadczeń innych. Porozmawiać, zająć się sobą i swoimi problemami i radościami, oderwać się na trochę od spraw domowych. Al-Anon jest świetnym uzupełnieniem dla terapii współuzależnienia prowadzonej przez specjalistów - psychoterapeutów i certyfikowanych specjalistów psychoterapii uzależnień. Jednocześnie Al-Anon może być wystarczająco skutecznym wsparciem niezależnie od psychoterapii profesjonalnej. Jest bowiem również programem pracy nad zmianą swoich schematów myślenia, reagowania emocjonalnego i zachowań. Niesie dużo wiedzy o mechanizmach uzależnienia i wspóluzależnienia i jest solidnym wsparciem przyjacielskim motywującym do zmiany i dążenia do szczęścia.
Przygotowanie interwencji
Zgłoszenie bliskiej uzależnionej osoby do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych albo bierne czekanie aż wydarzy się coś, co sprawi, że przestanie on/ona pić - to nie jedyne możliwości, po jakie możesz sięgnąć. Specjaliści opracowali specjalną metodę spotkania-rozmowy z alkoholikiem, która przeprowadzona według ściśle przestrzeganego, wcześniej opracowanego scenariusza, wydatnie zwiększa szansę na zmotywowanie chorego do leczenia. Nawet jeśli wcześniej przejawiał(a) bardzo silny opór słysząc o terapii. Interwencja wymaga stosowania precyzyjnie określonych zasad, dokładnego zaplanowania jej przebiegu i przepracowania "swojej roli" przez osoby, które z troski o uzależnionego decydują się wziąć w niej udział. Wskazane jest skorzystanie z pomocy specjalisty z Poradni Terapii Uzależnień aby szczegółowo przygotować takie niecodzienne spotkanie.
Metodę interwencji szykuje się bez wiedzy osoby uzależnionej. Udział w interwencji wobec osoby uzależnionej mogą wziąć: żona/mąż, partner/partnerka, dzieci osoby uzależnionej (od lat 8 wzwyż, jeśli drugi rodzic uzna, że są w stanie wziąć udział), rodzice, przyjaciele, szef, współpracownik, rodzeństwo itp.
Odwiedź gminny punkt konsultacyjny, poradnię uzależnień by zacząć przygotowywać interwencję wobec bliskiej ci osoby. Wspólnie ze specjalistą zastanowicie się czy w przypadku bliskiego Ci nałogowca ta metoda jest możliwa do zastosowania, kogo pozyskać do współpracy, gdzie, kiedy i jak przeprowadzić sesję motywującą wobec bliskiej osoby uzależnionej.

 

PREAMBUŁA AL-ANON

Grupy Rodzinne Al-Anon są wspólnotą krewnych i przyjaciół alkoholików. Istnieją one w tym celu, aby rozwiązać wspólnie problemy poprzez dzielenie się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją.
Wierzymy, że alkoholizm jest chorobą rodzinną i że zmiana naszego nastawienia może przyczynić się do jej wyleczenia. Al-Anon nie jest związane z żadną sektą, wyznaniem, ugrupowaniem politycznym, organizacją lub jakąkolwiek instytucją. Nie bierze udziału w żadnych sporach. W sprawach nie dotyczących wspólnoty Al-Anon nie zajmuje żadnego stanowiska, nie popiera ich ani nie odrzuca.
W Al-Anon nie ma składek członkowskich. Al-Anon jest samowystarczalna dzięki dobrowolnym datkom uczestników spotkań. Jedynym motywem działania w Al-Anon jest niesienie pomocy rodzinom alkoholików, które realizujemy przez praktykowanie Dwunastu Stopni, przez serdeczne przyjmowanie i dodawanie otuchy rodzinom alkoholików i przez rozumienie i dodawanie odwagi samemu alkoholikowi.